ALKOHOL ZA VOLANTEM

Alkohol je lidmi považován za tvůrce dobré nálady, jeho konzumace patří ke společenskému životu. Na silnici ovšem rozhodně nepatří! Zde je opilý řidič velkým nebezpečím, ohrožuje nejen sebe, ale i své okolí. Alkohol nám dodává sebedůvěru a současně zpomaluje naše smyslové a motorické (pohybové) reakce. Pod vlivem alkoholu si myslíte, že jste lepší řidič než ve skutečnosti jste! Vaše přirozené zábrany se ztrácí s přibývajícím vlivem alkoholu. Alkohol v krvi negativně ovlivňuje vaši schopnost posoudit rychlost, vzdálenost ve vztahu k okolí, zhoršuje schopnost rozeznat pohybující se světla, způsobuje tzv. tunelové vidění a zhoršené vnímání barev. V kombinaci s únavou či vysokými teplotami se pak účinky alkoholu v krvi násobí!

Např. při rychlosti 70 km za hodinu ujede vůz za jednu sekundu 25 metrů! Pokud se zpozdí jeho reakce díky alkoholu jen o jednu sekundu, 25 metrů vozovky je tak v nebezpečí.

Bylo zjištěno, že opilí muži - řidiči velmi často jezdí stejně rychle v opilosti jako za normálních okolností! Ženy - řidičky si uvědomují, že jsou opilé a přizpůsobují svou rychlost jízdy častěji jejich stavu. Méně často sedají za volant pod vlivem alkoholu v krvi.

Pravděpodobnost nehody je při hladině alkoholu:
- od 0,3 do 0,9 promile - 7x větší                         
- od 1,0 do 1,4 promile - 31x vyšší
- nad 1,5 promile - 128x větší

 

Jak alkohol ovlivňuje člověka?

Někteří odborníci totiž poukazují na to, že už i malé množství (od 0,2 do 0,5 promile) dokáže negativně ovlivnit schopnost řídit vozidlo. Zhoršení schopnosti řídit se prokázalo po dávkách kolem 10 g alkoholu (tedy asi půl litr 10° piva). Přehled účinků alkoholu na řízení shrnuje následující tabulka.

Alkohol v krvi Projevy ovlivnění ve vztahu k řízení motorového vozidla

0,2 až 0,5  promile

 

Prokazatelné zhoršení schopnosti řídit. Tendence riskovat, nepřiměřená sebedůvěra, zhoršená schopnost rozeznat pohybující se světla. Horší odhad vzdálenosti. Nebezpečné je to, že si alkoholem ovlivněný řidič neuvědomuje svůj stav a naopak má sklon se přeceňovat.


0,5 až 0,8  promile

Viz výše, navíc prodloužený reakční čas (zhoršený postřeh). Přeceňování vlastních schopností, oči se obtížně přizpůsobují přechodu ze světla do tmy a naopak, horší vnímání barev (červená!). Zhoršená schopnost soustředění. Poruchy rovnováhy (motocyklisté a cyklisté!). Zhoršuje odhad vzdálenosti.


0,8 až 1,2  promile

Viz výše, zhoršuje se schopnost vnímat okraje zorného pole (tzv. tunelové vidění), další zhoršování soustředění, ještě více prodloužen reakční čas, roste bezohlednost při řízení.


Přes 1,2    promile

Viz výše. Nadále se zhoršují poruchy soustředění, reakční čas, rovnováha i nekritickost. Často špatná orientace. I velmi zkušený řidič se v tomto stavu může dopustit hrubých chyb jako je zašlápnutí plynu místo brzdy. Takový řidič představuje pro sebe i okolí obrovské riziko.


Kocovina, kdy alkohol už z krve vymizel

Vyšší riziko spánku, nevolnosti a dalších tělesných a duševních obtíží, které odvádějí pozornost řidiče, krátkodobá ztráta vědomí v důsledku hypoglykémie (poklesu krevního cukru).


 

Jak se alkohol odbourává z těla?

Rychlost odbourávání alkoholu v těle uvádějí odborné prameny např. 0,085 g (ženy) až 0,1 g (muži) alkoholu na 1 kg tělesné hmotnosti za hodinu. Vstřebávání alkoholu se zpomaluje a snižuje, jestliže je v žaludku přítomna potrava obsahující bílkoviny.

Obsah alkoholu v jednotlivých nápojích se značně liší. Například v 1 litru 12° piva je cca 30,8 g alkoholu, v litru vína může být od 79,5 g až do 111 g alkoholu. Lihoviny mívají nad 300 g alkoholu v jednom litru (0,5l 12° piva - cca 15,4g alkoholu, 2dl lehkého bílého vína - cca 15,9g alkoholu, 0,5 dcl, tzv. velký panák 40% lihoviny - cca 15,8 g alkoholu).

Mnoho řidičů bohužel často podceňuje záludný zbytkový alkohol. Je důležité vědět, jak rychle se alkohol z těla odbourává. Za hodinu se tělo může zbavit asi 0,1 promile. Není přitom důležité, zda člověk spí nebo sportuje. Také černá káva nebo tučná jídla nám neurychlí vstřebávání alkoholu. Zeptejme se pak sami sebe, zda se nám chce riskovat nebo se spolehneme na jistotu a pořídíme si  alkohol tester. 

 

Alkohol v krvi

V této kategorii nejsou žádné produkty.